ISPM 15

 

ISPM 15 Nedir?

1.1 Uluslararası Bitki Sağlığı Konvansiyonu (IPPC) tarafından, bitki sağlığı önlemleri için belirlenen, zararlı organizmaların ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri ile taşınması ve yayılmasını önlemek üzere, uluslararası ticarete konu ahşap ambalaj malzemeler hakkındaki standarttır.

 

1.2.ISPM 15 İşaretlemesi Nedir?

Ahşap ambalaj malzemesinin, ISPM 15 standardını sağladığını belirtmek amacıyla, uluslararası düzeyde tanınmış logo ile işaretlenmesidir.

 

1.3.ISPM 15 Logosu Nedir?

Uluslararası Bitki Sağlığı Konvansiyonu (IPPC) tarafından şekli ve içeriğinde taşıyacağı bilgileri belirlenmiş, bütün dünya ülkelerinde aynı olan içerisinde başka şekil, işaret, slogan vb. bilgileri barındırmayan aşağıda örneklerinden biri gösterilen logodur.

 

1.4.İzlenebilirlik İşaretlemesi Nedir?

Ülkemizde, ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerin, izin belgeli işletmeden ihracatçıya ulaşıncaya kadarki safhalarını takip etmek üzere aşağıda örneklerinden biri gösterilen işarettir.

 

ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? İki işaretlemenin bir biri ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Biri uluslararası diğeri iç düzenlemedir.

 

ISPM 15 işaretlemesi; uluslararası bir düzenleme olup ürünün ihraç edildiği ülkelerce istenmektedir.

 

İzlenebilirlik işaretlemesi; iç düzenleme olup ülkemizde ısıl işlem uygulanan ve ISPM 15 işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerin takip edilebilmesi için kullanılmaktadır.

 

1.6.ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti Nasıl Kullanılacaktır?

Yönetmelik ekinde yer alan EK-1’de birden fazla örneği gösterilen ISPM 15 işareti ve izlenebilirlik işareti ahşap ambalaj malzemeleri üzerinde bir arada farklı yerlerde bulunacaktır. 01/01/2020 tarihinden itibaren işaretlerden birinin bulunup birinin bulunmaması mümkün değildir. Her ikisinin de bulunması zorunludur.

 

1.7.ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti İç İçe Kullanılabilir Mi?

 

Hayır kullanılamazlar

-ISPM 15 işareti içerisinde başka şekil, resim, reklam içeren slogan, işletmeye ait amblem de dâhil olmak üzere hiçbir işaret kullanılamaz.

-ISPM 15 işareti ile izlenebilirlik işareti ahşap ambalaj malzemesinin farklı yerlerinde veya aynı yerde alt alta üst üste bulunabilir.

1.8.Ahşap Ambalaj Malzemesine ISPM 15 Logosunu ve İzlenebilirlik İşaretini Kimler Basabilir?

İhracatta kullanılacak ahşap ambalaj malzemelerine ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesini sadece Tarım ve Orman Bakanlığından izin alan işletmeler yapabilir.

1.9.ISPM 15 Standardına Uygun Ahşap Ambalaj Malzemesi İsteyen Ülkeler Hangileridir?

Yönetmeliğe göre ülkemizden ihraç edilen ürünlerle birlikte kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin tamamında karşı ülkenin ISPM-15 standardını isteyip istemediğine bakılmaksızın ISPM-15 standardı aranmaktadır.

ISMP-15 standardına uygunluğu özellikle arayan ülkeler;

Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avrupa Birliğine üye ülkeler, Avustralya, Belarus, Bolivya, Brezilya, Cezayir, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Ermenistan, Fiji, Filipinler, Fransız Polinezyası, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Honduras, Hong Kong, İran, İsrail, İsviçre, Jamaika, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kore, Kosta Rika, Küba, Lübnan, Malezya, Meksika, Mozambik, Nijerya, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Rusya, Samoa, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Şili, Tayland, Tayvan, Tonga, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Wallis ve Futuna, Yeni Kaledonya.

 

İhracatta, ISPM standardına uygun ahşap ambalaj malzemesini özellikle talep eden ülkelere ait güncel listeye Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerinden ve https://tbs.tarbil.gov.tr/ internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

1.10.Tarım ve Orman Bakanlığından İzin Alan İşletmeler Kimlerdir?

Bakanlıktan izin alan, ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesi yapma yetkisine  sahip işletmelerin unvan, adres, telefon ve ısıl işlem operatör bilgilerine Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir. (https://tbs.tarbil.gov.tr/)

 

1.11.Isıl işlem Uygulaması Nedir?

-Isıl işlem fırını ile ısıl işlem uygulaması (HT)

-Dielektrik ısıtma yöntemi ile ısıl işlem uygulaması (DH)

 

Olmak üzere iki üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Ülkemizde Dielektrik ısıtma yöntemi ile ısıl işlem uygulaması (DH) yapmak üzere müracaatta bulunan firma olmadığı için bugüne kadar (DH) izin belgeli işletme izni alan olmamıştır.

 

1.12.Isıl İşlem Fırını İle Isıl İşlem Uygulaması (HT) Nedir?

Ahşap ambalaj malzemelerinin; buhar fırınları veya kuru fırınlar ile ahşap özü sıcaklığının asgari 56 °C’lik bir sıcaklığa ulaştıktan sonra en az 30 dakika 56 °C veya üzerindeki bir ısıya maruz bırakılmasıdır.

1.13.Dielektrik Isıtma Yöntemi İle Isıl İşlem Uygulaması (DH) Nedir?

Kalınlığı 20 cm’yi geçmeyen ahşap ambalaj malzemelerinin; mikrodalga ve benzer yöntemlerle, en az bir dakika süresince, yüzey sıcaklığı dahil, asgari 60 °C’lik bir sıcaklık elde etmek üzere ısıtılmasıdır.

 

1.14.Isıl İşlem Uygulaması ve ISPM 15 İşaretlemesi Yapılmayacak Ahşap Ambalaj Malzemeleri Nelerdir?

-6 mm veya daha az kalınlıktaki ahşaptan yapılan ahşap ambalaj malzemesi,

-Kontrplak, yonga levha, yönlendirilmiş lif levha veya kaplama tahta gibi; yapıştırıcı, ısı veya basınç ya da bunların kombinasyonu ile oluşturulan, tamamen işlenmiş ahşap ile yapılmış ahşap ambalaj malzemesi,

-Üretim esnasında ısıtılan şarap ve alkol fıçısı,

-İşlenmiş ve/veya zararlıdan ari hale getirilerek üretilmiş; şarap, puro ve diğer malların hediye kutuları,

-Talaş ve ahşap yünü,

-Yük araçlarına veya konteynerlere kalıcı olarak bağlı ahşap bileşenleri.

 

Furom Ahşap WhatssApp Hattı
Gönder